Biography

I was born in (1/7/1976) in the village of Leri in the  ​​Sherwan Mazn sub-district.   I was accepted in 1996-1997 in the department of economics at the administration and economics college at Salahuddin University.  I received a BSc degree in economics in this department and college(1/7/2000).   In 2003 I received an MSc Degree in economics in the same department and college and I was appointed as the holder of this degree in 23/8/2007.   On 22/9/2007, I was awarded the title of assistant lecturer after participating in the course of teaching methods.  Since 2008 I worked as an assistant lecturer in the department of economics and finance and banking.   In 2019 I received a Ph.D. in the field of fiscal policy in the same department and college and I was appointed as the holder of this degree in 20/11/2019.   On 2/12/2019, I was awarded the title of lecturer after receiving a Ph.D. From 1/6/2020  I am the Head of the Banking and Finance Department at the College of Administration and Economics.