Biography

لە ساڵى ١٩٩٦-١٩٩٧ کۆلیژى ئادابى لە زانکۆى سەلاحەدین تەواوکردووە بە پلەى سێیەم لەسەر بەش و دەیەم لەسەرکۆلیژ.

لەساڵى ١٩٩٧ تا ساڵى ٢٠٠٧ لە وەزارەتى پەروەردە مامۆستابووە.

لە ساڵى ٢٠٠٦ ماستەرى لە بەشى کوردى کۆلیژى پەروەردەى ئیبنولروشد لە زانکۆى بەغدا  تەواو کردووە.

لە ساڵی ٢٠٠٧ ڕاژەى گواستۆتەوە بۆ کۆلیژى پەروەردەى بنەڕەتى لە زانکۆى سەلاحەدین بە ناونیشانى مامۆستاى یاریدەدەر.

لە ساڵى ٢٠١٥ دکتۆراى لە بەشى کوردى سکوڵى زمانى زانکۆى سلێمانى تەواوکردووە.

 له‌ 16/4/2017 تا 17/ 11/ 2020 سەرۆکى بەشى زمانى کوردی بووه‌ لە کۆلیژى پەروەردەى بنەڕەتى زانکۆى سەلاحەدین.

لە 14-2-2021 پلەی زانستی بۆ پرۆفیسۆری یاریدەدەر بەرزكراوەتەوە.

He graduated from Salahaddin University in 1996-1997 with a third degree in department and tenth in college   

 From 1997 to 2007, he was a teacher at the Ministry of Education.  

  In 2006, he graduated from the Kurdish department of ibn Al-Rushad College of Education at Baghdad University.  

  In 2007 he moved to the College of Basic Education at Salahaddin University under the title of assistant teacher    In 2015, he graduated from the Kurdish department of Sulaimaniyah University.   

  From 16/4/2017 to 17/11/2020 he was president of the Kurdish language department at salahaddin university's basic education college.

On 14-2-2021, he was promoted to assistant professor.